DOPISNÍ OBÁLKY, TAŠKY

I přes stále častější využití elektronické komunikace existují stále oblasti, v nichž se bez papírových produktů neobejdeme. Mezi ně patří i dopisní obálky a poštovní tašky. Rozdílem je zejména velikost, přičemž obchodní tašky jsou zpravidla obálky větších rozměrů s uzavírací klopou na kratší straně. Obálky i poštovní tašky se vyrábí z ofsetového nebo recyklovaného papíru, případně z barevných či ručně vyráběných papírů nebo tuhého kartonu. Zvláštní kapitolu tvoří obálky bublinkové a plastové, které se používají pro lepení na kartonové obaly a jejich průvodní dokumenty – například obálky Docufix.

Označení obálek se odvozuje podle velikosti vkládaného obsahu. Pro standardní velikost papíru A4, která je 210x297mm lze použít obálku C4 o velikosti 229x324mm nebo ještě větší obálku B4 o velikosti 250x353mm do níž se vejde nejen papír A4, ale i případně celá obálka C4. Analogicky pro velikost papíru A5, která je 148x210mm, lze použít obálku C5 o velikosti 162x229mm nebo obálku B5 o velikosti 176x250mm. Tabulku všech formátů, rozměrů a velikostí naleznete zde. Přesná čísla se řídí mezinárodně platnými standardy, například dle ISO 216, ISO 269, apod.

V našem článku se zabýváme pouze některými atributy obálek nebo poštovních tašek, přičemž samozřejmě záleží také na materiálu z něhož se vyrábí.

Obálky a poštovní tašky všeho druhu.
Orientujete se v různých typech obálek a poštovních tašek?

U poštovních tašek se můžeme také setkat s provedením obálek s křížovým dnem (pro zvětšení vnitřního objemu obálky) nebo s textilní výztuží, která brání nechtěnému poškození. Obálky se rozlišují dle použitého lepidla, resp. způsobu lepení na tzv. „olizovačky“ (vlhčící, klasické, s vlhčeným páskem) u nichž se lepidlo aktivuje po navlhčení. Dále na samolepící, které mají na obou klopách obálky nanaseno lepidlo, které stačí přiložit k sobě (zpravidla po otočení klopy) a poté přitisknout k sobě. A samolepící obálky s krycí páskou, u nichž je lepidlo naneseno na klopách chráněných krycí páskou. Ty po odtržení obálku zalepí.

Dopisní obálky se dále liší dle tvaru klopy na rovné, šípové, zaoblené a jiné. Dnes se již příliš toto dělení nepoužívá, protože zpravidla v obchodním styku se nejčastěji setkáme s rovným nebo lichoběžníkovým typem klopy.

Některé obálky se také vyrábí s okénky se zaoblenými rohy. Rozlišujeme dle umístění okénka na ty obálky, které je mají vpravo, vlevo, nahoře nebo dole. Vzdálenost okénka od hrany obálky pak musí být nejméně 12 mm z důvodu výroby.

Obálky se dále mohou lišit kryvostí obsahu. Aby došlo k nechtěnému průsvitu, resp. čitelnosti obsahu, vyrábí se buď z materiálu o vyšší gramáži nebo je vnitřní část obálky potištěna zpravidla souvislým jemným vzorem.

Galerie

Rozměry a typy obálek a poštovních tašek.