SEŠÍVAČKY A DRÁTKY

Existuje celá řada různých typů a provedení sešívaček, které jsou v každé kanceláři stále ještě nepostradatelným pomocníkem. Od stolních, které se liší dle počtu stránek, které s nimi dokážeme sešít (od 10ti až po 50ti listové), přes velkokapacitní, s nimiž dokážete naráz sešít až 210 listů, různé typy sešívacích kleští (s kapacitou až 50 listů)  až po speciální sešívačky s dlouhým ramenem, tzv. spisové, které se používají na sešívání hřbetů (brožur) od formátu A6 až po A2 (s obsahem o tloušťce až 300mm).

Je asi zbytečné je všechny popisovat. Existují v různých provedeních od mechanických po elektrické. V některých případech musíte vynaložit značné úsilí k prošití pár listů, jiné za využití modernějších technologií redukují potřebnou sílu až na polovinu, a můžete tak s nimi prošít desítky listů bez citelnější námahy.

V čem se řada uživatelů orientuje podstatně hůře, jsou drátky do sešívaček. O těch se proto zmíníme více podrobněji.

spony_do_sesivacek.jpg

Sešívací spony, spojovače nebo také drátky do sešívaček se označují zpravidla 2 čísly, které jsou od sebe odděleny lomítkem (například 24/6, 24/8, 23/6 apod.). První číslo označuje sílu drátku (čím menší číslo, tím silnější drátek) a druhé délku ramena sponky. Spona 23/8 je tak silnější než 24/8, což je často matoucí. Existuje sice výpočet pro stanované správné délky drátku, pro zjednodušení však můžeme říci, že velikost drátků 24/6 lze použít pro bezpečné sešití 30 listů papírů běžné gramáže (80gr/m2) a pro sešití 50 listů bychom měli použít délku 8mm, tedy 24/8. 3 mm se používá na ohyb.

Obecně lze drátky rozdělit dle síly na následující:

  • 23 – drátky pro velkokapacitní sešívání
  • 24 – standardní drátky do běžných typů sešívaček
  • 26 – galvanizované drátky

Někteří výrobci také uvádí pro kvalitnější sponky označení strong nebo super silné.

Kromě velikosti drátků můžeme vybírat i z různých materiálů – ocelové, měděné, pozinkované, s ostrými konci (bezproblémové sešití), podle ceny, kvality i počtu ks v balení. Zvláštním případem jsou drátky určené pro konkrétní elektrické sešívačky nebo speciální určené pouze pro konkrétní typ sešívačky.

Označení drátků No.10 označuje spojovače, které mají šířku drátku 10mm.

 

Galerie

Dělení sešívaček, vysvětlení spojovačů, drátků do sešívaček, jejich typy - vysvětlení. Speciální typy sešívaček, s dlouhým ramenem, velkokapacitní, elektrické a bezdrátkové. Upřesnění drátků do sešívačky a jejich vysvětlení. Široká nabídka sešívaček a drátků na stránách www.kampioffice.cz