ČAS ADVENTNÍ

Stejně jako se i příroda ukládá k zimnímu spánku, je pro člověka období adventu časem přirozeného zastavení se a rozjímání nad životem. Po roce aktivního života náhle není tolik rušivých momentů a vlastně jen pokračujeme v pohrouženém stavu mysli, kam jsme se usebrali na Dušičky, kdy jsme vzpomněli na své blízké zemřelé.

Od nepaměti v nás pochmurné počasí těchto dní aktivuje různé pochyby, úzkosti a smutky, však také slunce je vidět čím dál méně a jednoduše nám chybí. A tak člověku nezbývá, než se uchýlit k naději v příchod „Světla“ – či v křesťanském smyslu „narození syna Božího, Spasitele“.

Křesťanství ve své podstatě přetavilo původní, v našich zemích pevně zakořeněnou slavnost zrození „nového Slunce“ – slovanského boha Dažboga (odtud název Slunovrat, původně Kračun), kam si dosadilo malého Ježíška. Obě tradice tak mají podobnou symboliku.


Svátek adventu začíná 1. adventní nedělí, 4 týdny před Štědrým dnem, která v letošním roce připadla na 28. listopad a nazýváme ji železnou.

Připravte se na příchod Vánoc již nyní - v čase adventním.
Připravte se na příchod Vánoc již nyní - v čase adventním.

Následuje pak neděle bronzová, třetí je stříbrná a čtvrtá zlatá. Tato podoba adventu se ustálila zhruba v 11. století.

Všechny původní slovanské obyčeje a rituály byly pevně spjaty s přírodou a s vírou v její opětovné vzkříšení a na venkově se dlouho udržely, jako například zdobení stromů a keřů či opatrování doutnajícího vánočního polena. Postupně se smísily s křesťanskými vlivy a zanechaly nám do dnešních dnů řadu krásných nejen vánočních zvyků.

Oheň, a přeneseně plamen svíce, měl pro naše předky posvátný i magický význam, zvláště v zimním období. Nejenže šířil tolik potřebné teplo, ale symbolizoval i slunce a chránil před zlými mocnostmi.

K nejvýraznější tradici adventu patří zdobení adventního věnce vyrobeného z chvojí, na nějž se připevní 4 svíce – zpravidla ve fialové, červené anebo růžové barvě. Každou adventní neděli jednu svíci zapálíme, až se dobereme ke Štědrému dni a začátku Vánoc.

Mnohé tradiční zvyklosti si připomínáme na vánočních trzích, kde můžeme ochutnat tradiční pokrmy jako třeba trdelník či medovinu anebo si zakoupit ručně vyřezávané figurky z betlémů, anděly či dokonce kuchyňské náčiní. A byť jsme stále v adventu, vnímáme i blížící se svátek sv. Mikuláše a za nedlouho i Vánoce.

Pokud přemítáte, jak se na nadcházející svátky připravit, jsme Vám rádi ku pomoci. Máme v nabídce různé vánoční tašky a sáčky, celofán i balicí papír. Nezapomeňte svým blízkým zavčas poslat novoročenku, potěšte je například dárkovým košem. Své domovy prozáříte světlem svící jako třeba WoodWick Cinamon Chai, která Vás opojí vůní skořice a vanilky. Je i krásným dárkem, který nadchne každou duši romantika. Oknům pořiďte zasněžený výraz. Vaše sváteční stoly nechť ozdobí barevné či vánoční ubrousky a jste-li na štíru s časem, zachrání Vás bezpečně papírový ubrus s dekorem a již složené ubrousky na příbory CutleryStar. Pokud máte děti, chyběly by Vám jistě prskavky. Kouzelnou atmosféru pak dokonale dokreslí tichá či vánoční hudba.

Období předcházející Vánocům je náročné po mnoha stránkách, tedy pamatujte, že před úsvitem bývá největší tma – a uchovejte si víru, že světlo a mír se nakonec rozhostí v každém lidském srdci.

Přejeme Vám požehnaný čas adventu i Vánoc.

 

Další inspiraci v podobě sortimentu, který jsme pro Vás připravili naleznete zde.