OCHRANNÉ POMŮCKY

Zdraví a bezpečnost by neměly být jen prázdnými pojmy ze školení BOZP, mělo by jít o jedna z nejdůležitějších hledisek při vykonávání jakékoliv lidské činnosti. Představte si, že bychom přestali používat bezpečnostní pásy v autech a letadlech nebo bychom po zledovatělé D1 svištěli přes Vysočinu na letních pneumatikách, a ještě bez potkávacích světel.

Smyslem tohoto článku není někoho strašit, jen upozornit, že otázku zdraví a bezpečnosti bychom měli zohledňovat doma, v práci, na zahradě i na cestách, zkrátka kdekoli. Pojďme si nyní představit pomůcky, které Vám mohou pracovní aktivity usnadnit i zpříjemnit:

Začněme hlavou a její ochranou. Vrhnout se bezhlavě do něčeho zpravidla nevěstí dobrý výsledek. Chraňte to kulaté, jímž se denně řídíte, adekvátně, a s ohledem na pracovní podmínky.

Tam, kde potřebujete hlavu odstínit např. od slunce či předejít lehkému znečištění (prachem apod.), sáhněte po čepici s kšiltem, která je na bocích dobře větraná a zaručí Vám dostatečný komfort.

Seznamte se s novou značkou ochranných prostředků COVERGUARD
Seznamte se s novou značkou ochranných prostředků COVERGUARD

Pokud se chystáte pustit do náročnější akce, ať už při manipulaci s těžkými předměty nebo v extrémně nízkých či naopak vysokých teplotách, určitě si budete potřebovat nasadit bezpečnostní polyethylenovou helmu. Má 6bodový závěsný postroj a odolá teplotám v rozmezí -30 až +50°C.

Oči jsou našimi kamerami, u nichž však výměnou prasklého sklíčka navrácení zraku tak lehce a bezbolestně nedocílíme. Stačí silný průvan, ostré sluneční záření, vysoká prašnost nebo manipulace s chemikáliemi nebo obrábění kovových či dřevěných předmětů, a následky své neopatrnosti bychom si mohli vyčítat do konce života. Volte takové brýle, které nejlépe vyhoví podmínkám Vaší práce.

To, že mezi ostatními živočichy člověk svým sluchem zrovna nevyniká a malé kotě ho mávnutím ocásku strčí do kapsy, ještě neznamená, že by jeho poškození či ztráta nebyly pro náš druh fatální. K dispozici nechť jsou Vám chrániče sluchu polyuretanové – měkké zátkové, nebo lehká nastavitelná sluchátka.

Kdo z praváků zažil vážnější úraz pravé ruky (a z leváků levé), bude si pamatovat, jak moc mu pak chyběla, a jistě neopomene při práci nasadit rukavice. Do dílny se nejlépe hodí kožené, na zahrádku textilní a pletené, protipořezové volte na ostré předměty, zimní máčené do extrémního chladu, vlhka a špíny, na sanitární úklid úklidové. A je praktické mít v záloze balení jednorázových rukavic, když ty správné zrovna nemůžete najít, anebo když řešíte nenáročnou či nahodilou situaci.

A do čeho odít tělo, abychom mu poskytli teplo v chladu a v nepříznivých povětrnostních podmínkách? Příjemně hřejí mikrofleecové bundy se stojáčkem, které můžete doplnit prošitou polyesterovou vestou, do větru a deště si raději oblečte bundu softshell s kapucí. V prostředí, kde je třeba se chránit před bakteriemi a viry či radioaktivními částicemi a chemikáliemi, je nutno sáhnout po bezpečnostních overalech. Tam, kde potřebujete být viděni, nezapomeňte na reflexní vesty a nepromokavé bundy s odepínacími rukávy.

Přestože nejste střihoruký Edward, některým jeho „kouskům“ se s pracovními noži dokážete obstojně – a hlavně bezpečně – přiblížit. Rozpárají zalepené kartony či folie raz dva a činnost logistika hned získá veselejší rytmus.

Vhodně obuté nohy zajistí Vaši stabilitu a bezpečnost při práci. Tam, kde se ve stoje manipuluje s těžkými a tvrdými předměty, Vaše nohy nejlépe ochrání vyztužené kotníkové či nízké boty Agate s ocelovou špičkou, protipropichovou stélkou a prvotřídní protiskluzovou podešví. Pokud pracujete v lehčím průmyslu a častěji měníte polohy (v podřepu, v kleče), Vašemu pohodlí lépe vyhoví nízká obuv Milerite ve sportovním designu. Pokud preferujete pohodlí před bezpečností  možná oceníte obuv bez ochranné kaple značky Aramis II nebo Cyrano. Do vlhka a vody není nad holínky. Holínky Dunlop ve dvou provedeních ochrání nohy před kyselinami a zásadami (černé) i před ostrými a těžkými předměty (bílé). Naopak dobré odvětrání a zároveň ocelovou špici najdete u sandálů Bono a Boni, očekávejte u nich olejivzdornou protiskluzovou úpravu podešve nejvyšší kvality. Preferujete-li lehčí, kompozitně vyztuženou špici bez kovových částí, Vaší nejlepší volbou budou sandály Okenite.

Prostory open space kanceláří nebo recepce a pulty můžete bezpečně vymezit dělicími stěnami, které přitom poskytnou plnou transparentnost prostoru. Výplň je z plexiskla a na výběr několik typů a rozměrů.

A kdyby přeci jen k nějaké zdravotní komplikaci na pracovišti došlo, pamatujte, že i to Vaše musí disponovat dobře vybavenou a pravidelně kontrolovanou lékárničkou, a též pracovníky určenými k poskytnutí první pomoci či přivolání záchranné služby.

Ať už je pro Vás práce hrou anebo ne zrovna příjemnou záležitostí, jako v každé hře, je třeba znát „bezpečnostní pravidla“, a ta dodržovat. To Vám nakonec přinese minimálně dvojí dobrý pocit: „mám hotovo“ a „zůstal jsem celý a zdravý!“